• طی حکمی از سوی وزیر جهاد کشاورزی ، جناب آقای مهندس سید رحیم سجادی به سمت "مجری طرح آبیاری دشت سیستان" منصوب شدند

مجری طرح آبیاری دشت سیستان اعلام کرد: پیشرفت ۶۳ درصدی پروژه دشت سیستان

تهران (پانا) – مجری طرح آبیاری دشت سیستان، با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۶۳ درصدی دشت سیستان می‌گوید پروژه مذکور تاپایان سال ۹۷ به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش مهر، محمد جواد صالحی نژاد در جریان بازدید خبرنگاران از پروژه آبرسانی دشت سیستان در شهرستان زابل درباره نحوه تامین اعتبار این طرح اظهار داشت: طرح ۴۶ هزار هکتاری آبرسانی سیستان با مصوبه دولت و با مجوز مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شد.

وی به سابقه طرح های انجام شده طی سالهای گذشته در سیستان اشاره و اضافه کرد: در زمینه تامین آب در گذشته فعالیت هایی مانند احداث چاه نیمه ها توسط وزارت نیرو انجام شده بود که حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب گنجایش ظرفیت آن و پشتوانه طرح آبرسانی به دست سیستان نیز محسوب می‌شود.

مجری طرح انتقال آب به دست سیستان با بیان اینکه چاه نیمه ها مذکور برای مواقعی طراحی شده بودند که سیلاب رودخانه هیرمند بیش از اندازه می شد و اکثر اوقات بلااستفاده رها بودند، گفت: همین موضوع باعث شده بود مردم و مسئولین منطقه نگاهشان به طرح جدید (انتقال آب به دشت سیستان) نیز با این ذهنیت باشد.

صالحی نژاد تصریح کرد: هنوز احساس می‌شود که باید اطلاع رسانی بیشتری در این زمینه صورت بگیرد. مجری طرح انتقال آب به دشت سیستان افزود: خوشبختانه با تمهیداتی که اندیشیده شده طرح انتقال آب با لوله، موجب نجات منطقه سیستان بویژه در بخش کشاورزی خواهد شد.

تبخیر بیش از ۴ هزار میلیمتری در منطقه سیستان

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کم باران بودن منطقه سیستان اظهار داشت: میزان بارندگی در این منطقه سالانه کمتر از ۵۰ میلیمتر و میزان تبخیر بیش از ۴ هزار میلیمتر گزارش شده است.

صالحی نژاد ضمن ارائه توضیحاتی درباره وسعت طرح نیز گفت: زابل، نیمروز، زهک، هامون و هیرمند، شهرهای این قسمت از استان محدوده طرح را تشکیل می دهند ضمن اینکه وسعت دشت سیستان بیش از ۲۰۰ هزار هکتار است که با توجه به محدودیت منابع آب و منابع اعتباری در این پروژه مقرر شده ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب مطمئن و پایدار به ۴۶ هزار هکتار از اراضی این دشت حاصلخیز با لوله انتقال پیدا کند.

وی درباره میزان آب تخصیص یافته از هیرمند به کشور افزود: بر اساس معاهدات، تنها حدود ۸۲۰ میلیون لیتر مکعب آب به ایران اختصاص پیدا می کند که از این میزان علاوه بر آب اختصاص یافته به طرح آبرسانی دشت سیستان نزدیک به ۱۵۰ میلیون متر مکعب برای مصارف شرب زاهدان و سیستان مورد استفاده قرار می گیرد و برابر محاسبات صورت گرفته حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب آن نیز تبخیر می‌شود.

صالحی نژاد با اشاره به نحوه تخصیص آب از چاه نیمه ها به ۴۶ هزار هکتار دشت سیستان ادامه داد: بر اساس تقسیم بندی های صورت گرفته، حدود ۴۰ درصد از چاه نیمه شماره ۱ و ۲ و ۶۰ درصد مابقی از چاه نیمه شماره ۴ تامین می‌شود.

مجری طرح انتقال آب به دشت سیستان تقسیم بندی ۲۰۰ هزار هکتار اراضی دشت سیستان را به ۱۶ ناحیه عنوان کرد و گفت: این نواحی عمرانی از ۹ هزار و ۳۰۰ تا ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار مساحت دارند که بر اساس محاسبات میزان خالص آبیاری در نواحی از هزار و ۳۹۰ تا ۴ هزار هکتار است.

وی با اشاره به اینکه طرح انتقال آب به ۴۶ هزار هکتار از اراضی دشت سیستان متعاقب سفر هیئت دولت در سال ۹۳ تصویب و عملیات اجرایی آن از اواخر این سال شروع شده است اضافه کرد: سیاست وزیر جهاد کشاورزی در قبال طرح های ملی، انتخاب مجری طرح است. پس از آنکه مشاور راهبردی انتخاب شد و زمانی که نقشه راه بر اساس آن تدوین شد برآیند انتخاب مشاورین طرح و انجام مناقصات پروژه های مختلف آن اجرایی شد.

۷۰ هزار بهره‌بردار پس از تکمیل پروژه دشت سیستان از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند

مجری طرح انتقال آب به دشت سیستان درباره اینکه بعد از بهره‌برداری از این طرح چند نفر بهره‌بردار از آن بهره‌مند خواهند شد با اشاره به خرده‌مالکی بودن منطقه تعداد بهره‌برداران را پس از پایان اجرای طرح حدود ۶۵ تا ۷۰ هزار نفر پیش‌بینی کرد و گفت: مبنای تقسی آب بر اساس مستندات مندرج در دفاتر مدیری مربوطه در سال ۱۳۱۲ بوده که این سهم بندی آب در سال ۱۳۱۷ به تصویب مجلس شورای ملی وقت نیز رسیده است.

صالحی‌نژاد اضافه کرد: البته در سهم‌بندی آب از مردم نیز نظر خواسته شد و به این ترتیب مردم در شکل‌گیری نظام‌های بهره‌برداری ورود کردند که این مشارکت موجب شد نظام‌های بهره‌برداری طرح نیرومند‌تر شود.

وی اظهار داشت: طول لوله‌گذاری در طرح بیش از ۴ هزار کیلومتر بوده و با توجه به گستردگی آن تجمیع اراضی و گروههای هم آب با حضور مردم شکل گرفت که قرار است پس از بهره‌برداری از طرح و فراهم‌شدن زیرساخت‌ها، نگهداری از این سیستم و مدیریت شبکه را خود بهره‌برداران برعهده بگیرند.

مجری طرح آبرسانی دشت سیستان عملیات اجرایی پروژه را توضیح داد و افزود: برای اجرای لوله گذاری در این طرح حدود ۱۰۰ کیلومتر لوله فولادی، ۴۶۹ کیلومتر لوله فایبرگلاس و همچنین حدود ۳ هزار و ۵۰۰ کیلومتر لوله پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گیرد. بر همین اساس شاید به جرأت بتوان گفت برای اولین بار است که در کشور میزان هدررفت و بخیر آب از محل تامین تا محل مصرف در بخش کشاورزی به صفر رسیده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اجرای سیستم آبیاری تحت‌فشار مرحله بعدی پروژه است که توسط سازمان جهاد‌کشاورزی استان اجرا خواهد شد.

۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای پروژه دشت سیستان

صالحی نژاد با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز برای پروژه سیستان ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است اضافه کرد: در فاز اول هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار پرداخت شده که ۷۴ میلیارد تومان آن برای تامین برق به وزارت نیرو پرداخت شده است.

پیشرفت ۶۳ درصدی پروژه دشت سیستان

صالحی‌نژاد با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۵۰ درصد اعتبارات مورد نیاز برای این طرح پرداخت شده است، تصریح کرد: با این حال پیشرفت فیزیکی طرح مذکور نزدیک به ۶۳ درصد بوده و در صورت تامین مابقی اعتبار مورد نیاز، طرح تا پایان سال ۹۷ خاتمه پیدا می‌کند.

وی به اشتغالزایی حدود ۳ هزار نفر و به‌کارگیری حدود ۸۹۰ دستگاه ماشین‌آلات سبک و سنگین در منطقه به واسطه اجرای طرح اشاره کرد و گفت: ۷۶ درصد این افراد بومی هستند ضمن اینکه از اهداف طرح مذکور می‌توان به ثبات و پایداری منطقه استقرار جمعیت در تمام دشت سیستان و افزایش بازدهی محصول در منطقه اشاره کرد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید